Många Maifare igång
BadmintonMariestads AIF hade flera spelare igång under helgen.
I Götene och Kinnekulleblixten hade Maif tio deltagare. I seniorklasserna gick det bäst för Hakim Ghaddab och Mats Borg i dubbel där det blev en finalplats.
I ungdomsklasserna tog Maif guld och silver i U15 klassen genom Gabriel Gustafsson och William Olausson. Även i U13 blev det guld genom Anton Davidsson och silver genom Alicia Gustafsson. Alla spelade och presterade mycket bra mot ibland väldigt tufft motstånd.
Samtidigt hade Maif fyra spelare med i Swedbank cup i Tranås. En tävling som hade lockat de bästa spelarna från de närliggande regionerna.
Bäst gick det för Hanna Eklund och Andreas Borg, som gick till semifinal i mixklassen. I singelspelet nådde syskonen Hanna och David Eklund kvartsfinal i sina respektive klasser.
Kommande helg avslutas höstsäsongen med spel i Carlstad open.