Pausar verksamhet i Logården

Nyheter
PUBLICERAD:
Verksamheten i Logården i Odensåker pausas på obestämd tid på grund av coronaviruset.
Foto: Ida Sundén

Med anledning av coronaepidemin har Odensåkers hembygsförening beslutat att hålla stängt i Logården tills vidare.

Föreningen har sedan den 1 mars haft öppet i hembygdsgården på helgerna för servering och olika utställningar.

– Bland våra medlemmar och även besökarna finns en stor andel äldre människor som räknas in i riskgrupperna och därmed löper större risk för allvarliga komplikationer om de blir smittade. Av omsorg om våra medmänniskor vill vi inte på något sätt bidra till att personer kan riskera att drabbas av smittan, säger föreningens ordförande Jan-Olof Berglund i ett pressmeddelande.

Så här jobbar MT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.