Den första deltävlingen i årets Vintercupen, i Falköping för två veckor sedan, blev en lerig historia.
I lördags arrangerades den andra tävlingen av FMCK Skövde i perfekt vinterväder med snö och tjäle.
– Förarna bjöds på två mycket trevliga sträckor ute på klubbens träningsområde vid Kråkeberget i Skövde, säger Mariestads EK:s Claes Pettersson.
Motions och ungdomsklasserna skulle köra specialsträckorna två gånger vardera medans juniorklassen körde fyra rundor.
Från de två lokala klubbarna, Töreboda motorklubb och Mariestads enduroklubb, fanns det ett stort antal förare med till start.
Mariestads ungdomsförare Alfred Gustavsson följde upp fjärdeplatsen i Falköping med en tredjeplats i Skövde efter stabil körning utan några misstag.
– Jag känner mig trygg med min körning och då kommer även resultaten, konstaterar Gustavsson.
Wallskog vann 60+
I juniorklassen kom TMK:s Kevin Bogren på en 14-plats och Arvid Hellqvist på en 33-plats. Mariestadsgrabben Oliver Önnefors slutade på plats 17.
I motionsklasserna vann Törebodas Jan-Olof Wallskog den äldsta klassen 60+ och i samma klass slutade Claes Pettersson, MEK, på en 13-plats.
I de yngre motionsklasserna var Mikael Persson, TMK, mest framstående med en niondeplats i klassen 50-59 år.
Nästa deltävling går i Tibro den 22 januari.