Hoppa till huvudinnehållet

Julia, 12, utmanar van Goghs målning – instrument istället för hus: ”Spelar gitarr”

Publicerad:
Julia Wärn visar upp tavlan som inspireras av Vincent van Goghs mästerverk, men den unga konstnären har verkligen gjort verket till sitt eget.
Julia Wärn visar upp tavlan som inspireras av Vincent van Goghs mästerverk, men den unga konstnären har verkligen gjort verket till sitt eget. Foto: Birthe Wetter

Kamraterna i klass fem och sex på Lyrestads skola är redo för sin första vårsalong. I Siggaruds bygdegård ställer de ut tillsammans med namnkunniga konstnärer och utmanar desamma.

– Istället för hus har jag målat instrument. Jag spelar gitarr, berättar Julia Wärn, 12, som tagit av inspiration från Vincent van Goghs målning ”De sterrennacht”.

Vad har Stockholms konstmuseum Liljevalchs som inte Siggaruds bygdegård har? Inget, i alla fall om man med skämtsam underton frågar kulturgruppen i byn.

– Vi tänker konkurrera med Liljevalchs, säger Margrét Kållberg med glimten i ögat.

Snabbt förklarar konstnären att Liljevalchs är ett av de finaste ställen att ställa ut konst på. I samlingen av lokala konstnärer finns ju ett gäng mellanstadieelever med på Siggaruds vårsalong.

– Vi fick välja en teckning var för vår lärare som vi tagit med hit, berättar Emil Roslund, 12 år.

Emil Roslund är en av de yngsta utställarna under helgens vårsalong i Siggaruds bygdegård.
Emil Roslund är en av de yngsta utställarna under helgens vårsalong i Siggaruds bygdegård. Foto: Birthe Wetter

Han är en av 30 mellanstadieelever från Lyrestads skola, som efter en tidigare elevutställning, nu har en "riktig" konstsalong att se fram emot.

– Det är viktigt att bli uppmärksammad som mellanstadieelev, tycker Jörgen Carlsson.

Han är fotograf och drivande i kulturgruppen i Siggaruds bygdegård.

– Vårt mål är att ta vara på den lokala kulturen, säger han och tillägger:

– Det är viktigt att förse oss med så många olika språk och uttryck som möjligt. Handens kunskap får inte glömmas bort.

Många konstnärer

Vårsalongen pågår under Kristi himmelfärdshelgen och har vernissage på torsdagen. Utställarna är många:

Jan Bengtsson och hans hustru Wiweka skapar naturkonst.

– Vi använder oss av rester av trä, och skulpturer som vi hittar i naturen, berättar Jan.

Vidare kommer det att bli en del inspiration från djurlivet. Eva Arrhénborg skapar både hundar och älgar i papier maché.

Hundar i papier maché är Eva Arrhénborgs specialitet.
Hundar i papier maché är Eva Arrhénborgs specialitet. Foto: Birthe Wetter

Gunilla Stanger och Jörgen Carlsson visar upp fotografier.

– Jag har med en riktig älsklingsbild, berättar Jörgen om porträttet han tog 1996 på en rumänsk gatupensionär.

– Hon överlevde andra världskriget, Stalin och Ceaușescu. En så stark kvinna som det finns så många av i världen, och som har så många systrar i Ukraina. Detta är en hyllning till alla dem.

Margrét Kållberg med vad hon minns mest av bandymatchen i Lidköping hon besökte.
Margrét Kållberg med vad hon minns mest av bandymatchen i Lidköping hon besökte. Foto: Birthe Wetter

Även Leyla Salm hyllar kvinnor i sina konsertverk, dock med penna och färg. Några av hennes verk kommer att ställas ut i sällskap av Yvonne Adamssons recycling art och tavlor signerade Margrét Kållberg.

– Jag var på Villa Lidköping bandymatch och det roligaste var alla detaljer, berättar Margrét och visar upp några målningar där antingen klubban eller skridskon är i närbild.

Sist men inte minst blir det även textil, närmare bestämt kviltning eller vaddstickning som det också heter, för detta står Chris Molinder.

– Vi kommer även att ha maratonlyrik. Alltså att vi framför visor utan musik, bara texten, flikar Jan Bengtsson in.

Kviltning är en textil konstform som Chris Molinder har utövad i flera år.
Kviltning är en textil konstform som Chris Molinder har utövad i flera år. Foto: Birthe Wetter

Artikeltaggar

Jan BengtssonKonstLeyla SalmLyrestadSiggarud

Så här jobbar Mariestads-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.