Töreboda IK:s damer vägrar att förlora i division tre-serien.
På onsdagskvällen besegrades Ulvåkers IF med klara 4–1 på Töreshov.
– Ulvåker är ett av de tyngre lagen att möta, så jag är väldigt nöjd med att vi stod upp, säger tränaren Magnus Olofsson.
Töreboda har fullkomligt öst in mål i serien. 37 fullträffar på sju matcher är mycket starkt och den offensiva styrkan har inneburit endast ett oavgjort resultat och resten segrar.
Emelie Johnsson har tagit taktpinnen när det gäller målskyttet och är nu uppe i tolv fullträffar i serien. Nio av dem har kommit i de tre senaste matcherna.
Hennes första mål mot Ulvåker kom i 43:e minuten. De två avslutande när dryga kvarten återstod av matchen.
– Emelie kommer rätt och ofta handlar det om självförtroende.
Magnus Olofsson är framförallt nöjd med den andra halvleken. Töreboda gjorde en riktigt stark insats och gick ifrån till 4–1-seger. TIK fick revansch för fjolårets förlust.
– I fjol åkte vi på skador emot Ulvåker, men nu malde vi ner dem.
Det var en laginsats där Emelie Johnssons mål stack ut. Dessutom hoppade 54-åriga Terese Fahlgren Wallskog in i målet när Louise Rask inte kunde.
– Terese sprider ett lugn med sitt spel.
Mål, Töreboda: Emelie Johnsson 3, Clara Adenvall Thunborg.