Mariestads dansbandskung kommer hem. Till helgen ska Henrik Sethsson från Casanovas spela på Laxhall.
Han brukar spela tillsammans med sitt dansband Casanovas men denna helg uppträder Mariestadsböridge sångare Henrik Sethsson på ett nytt sätt.
Till fredagens spelning på Torsörestaurangen Laxhall har han endast med sig två musiker. Det är bandets gitarrist och grundare Jimmy Lindberg, som också är kapellmästare i Casanovas samt bandets nytillkomna medlem Victor ”Harry” Lindberg.
Just nu är Casanovas aktuella då de fram till på söndag kan röstas fram i Guldklavegalan. Dels är deras låt Mota Olle i grind (Amanda Lind) nominerad till Årets låt, dels kan bandet få pris som Årets innovation för sitt sätta att bedriva dansbandspolitiskt engagemang.