Neutral och jordnära med inslag av personliga detaljer. Så beskriver Jennifer Hultman sin stil.
I jobbet som homestagingkonsult hjälper hon andra att smycka sina hem.
– Jag brinner för inredning och drömmer om att jobba heltid med mitt företag, säger 24-åringen.
I en enplansvilla med tegelfasad, cirka 1960-tal, i Madlyckanområdet har Jennifer Hultman, sambon Filip och barnen Leon, 3 år, och Lova, 1 år, hittat hem.
– Vi har blåst ut allt i vardagsrummet och höjt takhöjden, förklarar Jennifer som tar emot i hallen.
Där dominerar ljuset och lugna, harmoniska färger. Genomtänkta detaljer, som en vägg täckt med mörk träpanel, och materialval sätter en personlig prägel.
– Vi har planer på att ändra ytterfasaden och håller på med framsidan av trädgården just nu. Vissa saker är roligare än andra och med småbarn räcker inte alltid tiden till, konstaterar Jennifer.
Redan 2019 startade hon företaget Hem av Hultman inom inredning och homestyling, men på grund av pandemin fick planerna sättas på paus.
– Jag startade upp i maj i år igen och hjälper privatpersoner och företag med inredning samt stylar bostäder inför försäljning, berättar 24-åringen som har företaget vid sidan av arbetet på Ica Oxen i Mariestad.
Ingen soffpotatis
Under sin mammaledighet utbildade Jennifer sig till certifierad inredare och homestagingkonsult.
– Jag gillar att ha många bollar i luften och har svårt att sitta still, då blir det lätt att jag fastnar i mobilen.
– Jag maxar alla mina dagar.
Men att hitta en balansgång i vardagen är inte alltid enkelt.
– Jag försöker hålla isär jobb och fritid. När jag är ute och leker med barnen slappnar jag av och släpper alla krav.
Jennifer gillar att fotografera och använder sociala medier för samarbeten och marknadsföring.
– Hittills har jag mest jobbat med digital inredningshjälp. Nyligen hade jag fullmöblering av en lägenhet i Skövde.
– Det var jättekul, men innebär mer jobb än vad man tror. Man är flyttgubbe och inredare samtidigt, säger Jennifer.
”Älskar att vara kreativ”
Variationen som jobbet innebär är något hon trivs med.
– Jag älskar att vara kreativ och styla inför försäljning, men också att kunna jobba hemifrån och rita upp rum digitalt.
– Som inredare försöker jag få en bild av hur man rör sig i bostaden, det gäller att skapa en bra dynamik och framhäva de funktioner som finns.
Intill sängen i sovrummet står en gammal trästubbe som en gång i tiden använts för vedklyvning. Den har slipats och betsats och agerar nu nattduksbord.
En omsorg om saker, och ett öga för detaljer, är något som har smittat av sig på familjens yngre medlemmar:
– Leon är väldigt rädd om sina grejer och brukar själv fixa och dona i sitt rum. När jag har plockat i ordning på kvällarna brukar han reagera morgonen efter: ”åh, har du städat mitt rum mamma?”, berättar Jennifer.
Har du något tips på hur man kan förnya sin inredning, om man inte kan eller vill köpa nytt?
– Jag brukar plocka bort vissa saker, ställa dem på en ny plats eller byta rum.
– Om man har möjlighet att tillverka möbler själv kan det vara ett bra sätt att spara pengar på, och så blir inredningen mer personlig än om man handlar i butik.
Vad trendar i höst?
– De ljusa färgerna är fortsatt populära. På hösten gillar många att ta in mörkare nyanser, kanske i form av träslag.
– Själv är jag väldigt förtjust i valnötsträ, det ger en så varm och mysig känsla.