Familjen Lindblads begravningsbyrå i Mariestad byter både ägare och namn.
Begravningsbyråns tidigare ägare Görgen och Ulla Lindblad har gått i pension. Lars Erik Eriksson, som även äger Begravningsbolaget, är ny ägare och verksamheten kommer att bedrivas under namnet Mariestads begravning och familjejuridik.
Samma sak sker med verksamheterna i Götene och Lidköping. Det kommer även att startas en begravningsbyrå i Skara.
– Vi fick möjligheten att ta över och jag har alltid tittat på Västra Götaland och Skaraborg eftersom det ligger bra till i vår utvecklingsplan, säger Leif Erik Eriksson i ett pressmeddelande.
Namn- och ägarbytet ska inte innebära några förändringar för kunderna, enligt Eriksson:
– Det tidigare ägarparet, som ville gå i pension, kontaktade oss och vi är tacksamma för att vi fått förtroendet att förvalta deras livsverk.
Företaget har även knutit till sig Anders Lidström i Götene. Han kommer att sköta kundbesök, transporter och begravningar i främst Götene och Lidköping.