Hoppa till huvudinnehållet

LISTA: Så många kvinnor äger företag i Skaraborg – minst andel i Gullspång

Publicerad:
I Skövde är andelen kvinnor som äger företag 28,6%. Liksom de övriga kommunerna i Skaraborg är det under rikssnittet.
I Skövde är andelen kvinnor som äger företag 28,6%. Liksom de övriga kommunerna i Skaraborg är det under rikssnittet. Foto: Anneli Malm

Andelen kvinnor som äger företag i Skaraborg är lägre än Sveriges genomsnitt på 30 procent. Och det gäller samtliga kommuner i Skaraborg.

Flesta andel kvinnliga ägare finns i Tidaholm följt av Skara och Hjo. Minst andel Gullspång och Grästorp.

Ägandet i privata företag är långt ifrån jämställt i Sverige. 70 procent av landets företagsägare är män, enligt en ny rapport från tankesmedjan Ownershift.

Enligt rapporten kommer jämställdhet vara uppnådd först om 80 år.

– Ägande är makt, i såväl det privata som det professionella. Tillgång till kapital och privatekonomisk uthållighet skapar frihet och möjligheten att förverkliga sina idéer”, säger Emma Knaggård Wendt, generalsekreterare på Ownershift, i ett pressmeddelande.

Ownershifts rapport konstaterar också att ingen av landets kommuner är jämställd utifrån företagsägande.

Flest företag som ägs av kvinnor finns i höginkomstkommuner – som Lidingö, Danderyd och Vaxholm, där andelen uppgår till 43, 42 respektive 37 procent. Kommunen med lägst andel är Aneby, där 19 procent av företagsägarna är kvinnor.

Ingen över 30 procent

I Skaraborg ligger snittet på 25,6 procent och ingen kommun når över 30 procent andel kvinnliga ägare.

Sämst till ligger Gullspångs kommun där 67 kvinnor mot 262 män äger ett företag. Det motsvarar 20,4 procent och kommunen hamnar på plats nummer 285 av 290 kommuner. Nära dessa platser följer Grästorp på 282 och Essunga på 280.

Bäst i Skaraborgsklassen är Tidaholm där det finns 29,2 procent kvinnliga ägare och får plats 78 i landet.

Men inte någon kommun i Sverige får godkänt enligt ett jämställdhetsperspektiv.

– Ur ett samhällsperspektiv påverkar en ojämn fördelning av ägande och makt utveckling och innovationskraft negativt och minskar möjligheten att skapa produkter och tjänster för alla, kommenterar Emma Heikensten, doktor i nationalekonomi och en av forskarna bakom rapporten.

Bland inrikesfödda män med inrikesfödda föräldrar är nio procent företagsägare, och fyra procent för kvinnor. När det gäller utrikesfödda män samt bland inrikesfödda män med minst en utrikesfödd förälder är sex procent företagsägare, jämfört med tre procent för kvinnor.

Därutöver visar statistik över finansiella kapitalinkomster att män får totalt 56 miljarder mer än kvinnor årligen, enligt SCB.

Rangordning av kommuner i Skaraborg utifrån grad av ägande i företag (Siffran inom parentes visar kommunens plats nationellt av alla 290 kommuner)
KommunAntal kvinnorAntal mänAndel ägarinnor
Essunga (280)7929221,3%
Falköping (240)3941 19624,8%
Grästorp (282)7026121,1%
Gullspång (285)6726220,4%
Götene (146)19752227,4%
Hjo (101)14736528,7%
Karlsborg (214)8424625,5%
Lidköping (189)4801 35626,1%
Mariestad (187)26574526,2%
Skara (99)25763728,7%
Skövde (105)5601 39828,6%
Tibro (279)10633624,0%
Tidaholm (236)18043729,2%
Töreboda (23)13741324,9%
Vara (275)25388822,2%

Om rapporten

Data på finansiella kapitalinkomster kommer från Statistikmyndigheten SCB och gäller det senaste rapporterade året, 2021.

Dataunderlaget som rör ägande av företag till rapporten kommer från Statistiska centralbyråns finansiella företagsdata och individdatabas från år 2019, vilket är den senaste tillgängliga statistiken.

Ownershift är en partipolitisk obunden och icke-vinstdrivande tankesmedja som arbetar för ekonomisk jämställdhet, med fokus på ägande.

Källa: Ownershift.

Artikeltaggar

Grästorps kommun (org)Gullspångs kommunJämställdhetNäringslivSCBSkaraborgSkaraborgs AffärerStatistikTidaholm

Så här jobbar Mariestads-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.