Hoppa till huvudinnehållet

Ann och Anne träffas för att gå på Bomässan med makarna: ”Lite folk i år”

Publicerad:
Mariestadsparet Ann och Henric Wolfbrandt besökte Bomässan i Mariestad ihop med vännerna Mats och Anne Hellqvist från Skultorp.
Mariestadsparet Ann och Henric Wolfbrandt besökte Bomässan i Mariestad ihop med vännerna Mats och Anne Hellqvist från Skultorp. Foto: Charlotte Ferneman

Novab arena är under tre dagar värd för Bomässan. Under lördagen var fyra av besökarna nöjda med att det inte var så välfyllt mellan montrarna.

– Det är lite folk i år, men det är skönt, sa Anne Hellqvist.

Kombinationen av en trevlig dag med vänner och ett besök på Bomässan har nästan blivit tradition för Mariestadsparet Ann och Henric Wolfbrandt. Precis som i fjol hade de bjudit in kompisarna Mats och Anne Hellqvist från Skultorp.

– Att träffa trevligt folk är kul, sa Anne som hade slagit sig ner på en säng.

Hennes sällskap stod runt om. Men det var inte bädden som var av intresse.

– Det är det som är i sängen, sa maken Mats.

Lite senare fick han ta ansvar för att bära påslakanen som hustrun hade fallit för.

Anne Hellqvist hittade påslakan hon tycker om.
Anne Hellqvist hittade påslakan hon tycker om. Foto: Charlotte Ferneman

”Klar ökning”

Även om det var luftigt i gångarna under lördagsmiddagen, var Bomässans projektledare Tina Karlsson nöjd med dagen.

– Det känns väldigt bra, vi har haft ganska mycket folk och det är jätteroligt, sa hon och tillade att det under fredagen var det cirka 1 600 besökare.

– Det är en klar ökning mot förra året.

Projektledare Tina Karlsson på Bomässan i Mariestad hoppas att kunna slå besöksantalet från förra året.
Projektledare Tina Karlsson på Bomässan i Mariestad hoppas att kunna slå besöksantalet från förra året. Foto: Charlotte Ferneman

Enligt henne var det i fjol omkring 6 500 personer totalt som gästade Bomässan, ett antal som de hoppas kunna slå.

– Vi hoppas på söndagen, men det är lite beroende av vädret.

”Bra för själen”

Även de yngre besökarna Novali Blomqvist, Matilda Bengtsson och Alva Edström var nöjda med det de hade plockat på sig – solglasögon, godis och pennor.

– Och ballonger också, de är bra för själen, sa Matilda.

Novali Blomqvist provade Töreboda kommuns minigolfbana ...
Novali Blomqvist provade Töreboda kommuns minigolfbana ... Foto: Charlotte Ferneman
... medan vännerna Matilda Bengtsson och Alva Edström poserade för MT:s fotograf.
... medan vännerna Matilda Bengtsson och Alva Edström poserade för MT:s fotograf. Foto: Charlotte Ferneman

En annan avdelning där känslorna spelar stor roll är konstgalleriet.

– Där folk bor finns det väggar att fylla, sa Marita Piela.

Hon är konstnär från Skara och för tredje året med på Bomässan i Mariestad. Att många av besökarna är intresserade av konst är något hon fått höra mycket om.

– Många berättar att de själva håller på eller stannar till för att prata en stund, det är trevligt att träffa folk här, sa konstnären och tillade:

– Till skillnad från vanliga konstutställningar, där det oftast finns en eller några få konstnärer är vi tio personer här som alla har olika stilar.

Konstnären Marita Piela trivdes med att ställa ut på Bomässan.
Konstnären Marita Piela trivdes med att ställa ut på Bomässan. Foto: Charlotte Ferneman

I en av montrarna hade tre företaget kombinerat sina verksamheter. Minigrävaren Mikael Johansson delade utrymme med färgexperten Carina Mattson och ljusdesigner Madelene Envall.

– Det vi jobbar för är hus, färg och ljus, även det här ihop, sa Madelene som drivit sitt företag i tre år.

– Vi kan stötta och ta hjälp av varandra, sa trion som för första gången var med på Bomässan i Mariestad.

Tre företagare och en minigrävare samsades i en av montrarna.
Tre företagare och en minigrävare samsades i en av montrarna. Foto: Charlotte Ferneman

Flera föreläsningar

För den som ville vilar fötterna från att strosa bland montrarna fanns stolar utplacerade vid scenen. Där höll bland annat energiexperten Lars Andrén föreläsning om solceller och elanvändning i allmänhet.

Under lördagen var det ganska glest i gångarna på Bomässan.
Under lördagen var det ganska glest i gångarna på Bomässan. Foto: Charlotte Ferneman

– Laddboxar höjer värdet på ert hus, tipsade han publiken om och uppmanade de att tänka i system vid sådana investeringar.

– Jag är smålänning så jag gör alltid riskbedömningar.

Vidare tipsade Lars Andrén även om att det har kommit en hel del digitala hjälpmedel som kan hjälpa till med att få maximal effektivitet av energianvändningen.

– Det finns styrsystem som räknar ut om man ska använda, lagra eller sälja elen som kommit in.

Gröna växter, inredning och diverse andra lösningar till hus och hem fanns att beskåda på Bomässan i Mariestad.
Gröna växter, inredning och diverse andra lösningar till hus och hem fanns att beskåda på Bomässan i Mariestad. Foto: Charlotte Ferneman

Artikeltaggar

InredningMariestadMarita PielaSamhälleSolceller

Så här jobbar Mariestads-Tidningen med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.