Efter en intervju i Töreboda tog MT:s reporter bilen mot Mariestad. I höjd med busshållsplatsen vid Torstentorp stod en man mitt vägen.
– I stunden blev jag chockad och visste först inte hur att agera, säger William Freidlitz.
Vid 15.30-tiden i lördags inkom flera larm till polisen. Bilister som färdats på länsväg 202 mellan Mariestad och Töreboda mötte samma syn som MT:s sportreporter William Freidlitz.
– Det låg massa saker på vägen mitt emellan de två busshållplatserna, berättar reportern.
– Först trodde jag att det var någon som hade gått av bussen. Men så ställde sig personen mitt ut i vägen.
En mötande bil väjde för mannen.
– Det var då jag förstod att något inte stod rätt till, berättar William Freidlitz.
Mannen på vägen viftade med armarna och försökte på så sätt få stopp på MT:bilen.
– Jag svängde över mot vänster körfält i och med att det inte kom någon mötande bil. Där fick jag gasa på för att komma förbi mannen som försökte slänga sig mot bilen.
– Min första reaktion var ”Har jag kört på honom?”.
– Men så såg jag i backspegeln att han kastat sig på marken.
Larm tidigare samma dag
Polisen uppgav senare på dagen att mannen redan vid 14.50-tiden på lördagen hade varit orsaken till ett larm. En yngre person hade blivit hotad av mannen i 55-årsåldern. Händelsen inträffade på Kyrkogatan i centrala Mariestad och de två ska inte ha känt till varandra sedan tidigare.
När patrullen anlände skrevs en anmälan om olaga hot. Eftersom mannen var fortsatt utåtagerande togs det beslut att avlägsna mannen enligt polislag 13 – vilket görs när någon genom sitt uppträdande stör den allmänna ordningen eller utgör en fara för sig själv eller annan.
Patrullen lämnade av mannen utanför Mariestad.
Ingen kom till skada
Det var då mannen försökt stoppa förbipasserande fordon, bland annat MT:s reporter för att att få skjuts in till staden igen.
– Patrullen fick rycka ut igen och i höjd med Ramslåttern påträffades mannen. Vi valde att omhänderta honom, återigen enligt PL13, men den här gången togs han till polisstationen i Skövde. Han blir förmodligen kvar här i några timmar innan han släpps på fri fot igen, säger Johan Öst, stationsbefäl på Skövdepolisen.
MT:s reporter var omskakad efter händelsen.
– På ett sätt har jag dåligt samvete över att jag inte stannade. Men samtidigt tänkte jag på säkerheten. Strax efter att jag passerat mannen kom fler bilar från Mariestadshållet som också behövde passera där, säger William Freidlitz och tillägger:
– Det känns skönt att veta att ingen kom till skada.